MIODY MIEJSKIE

Wszystko dzięki Pszczelariu,

które od 2014 roku dostarcza nam pyszny miód z własnych pasiek. Cały proces wytwarzania miodu jest rzemieślniczy: używamy tradycyjnych narzędzi, które nie podgrzewają miodu na żadnym etapie jego pozyskiwania, ręcznie naklejamy etykiety i banderole na słoiki, konfekcjonują miody oddzielnie dla każdej z pasiek, rozlewają je do słoików na bieżąco w trakcie sezonu aby mogły krystalizować w słoikach, nie używają urządzeń do mikro filtrowania miodu. Wszystko po to żeby zachować wszelkie walory zdrowotne i smakowe miodu. Różnorodność roślin kwitnąca w miejskich ogrodach i parkach sprawia, że smak i aromat miodu są niepowtarzalne i jest on po prostu pyszny!

Czy miejski miód jest zdrowy?

Przebadaliśmy nasz miód w Państwowym Zakładzie Higieny stąd wiemy na 100%, że nie zawiera on szkodliwych substancji. Zlecone przez nas w 2014 roku badania sprawdzały obecność węglowodorów aromatycznych oraz ołowiu i kadmu. Miejski miód jest „czysty”. Inne badania miejskich pszczelarzy potwierdzają nasze wyniki. Dlaczego tak się dzieje? Kwiat nektaruje bardzo krótko, a pszczoła zbiera nektar na bieżąco. Sama żyje tylko 5-6 tyg. Ani nektar, ani pszczoła nie zakumulują zanieczyszczeń ze środowiska. Pszczoły są przy tym dość wybredne, nie zbiorą nektaru jeśli wyczują w nim zanieczyszczenia. Muszą przecież miodem karmić swoje małe siostry-larwy. Poza tym pszczoły kilkunastokrotnie odfiltrowują i przerabiają nektar zanim powstanie z niego miód. Dlatego ewentualne zanieczyszczenia miejskie nie trafiają do miodu. Nawet smog, który przecież jest problemem głównie w zimę, kiedy pszczoły są w ulu i nic nie nektaruje. Co więcej miód miejski nie zawiera nawet śladowych ilości pestycydów, które po prostu nie są używane w mieście na rolniczą skalę.

Dlaczego miód miejski jest droższy niż wiejski?

Jest kilka powodów: po pierwsze prowadzenie uli w mieście jest dużo bardziej pracochłonne (dojazdy, wejścia na dach, tylko kilka uli w lokalizacji itp.) niż tradycyjna gospodarka pasieczna, a i samymi pszczołami opiekujemy się szczególnie starannie żeby minimalizować ryzyko rójek i użądleń. W efekcie to co na wsi zajmuje 1 dzień, w mieście zajmuje dni kilka. Również konfekcjonowanie miodu z podziałem na poszczególne miasta, dzielnice i pasieki jest bardziej wymagające niż w tradycyjnej gospodarce pasiecznej. Sam miód jest pozbawiony ryzyka zanieczyszczenia chemią rolniczą, a jego czystość potwierdziły badania. Dodatkowo nasz miód ceniony jest za nieoczywiste smaki. Mamy nadzieję, że trzymając w ręku słoik miodu Pszczelarium spodoba się Wam również jego niebanalny wygląd, który zaprojektował zespół Para-Buch.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12